Wodzirej czy zespół? Czy taki wybór w ogóle ma sens?

Podziel się z innymi!
  •  
  •  
  •  
  •  

Zadaniem wodzireja jest nie tylko prowadzenie samej imprezy i kierowanie gośćmi podczas stałych elementów wydarzenia. To również doradzenie Młodej Parze we wszystkich tych kwestiach, w których potrzebują pomocy. Prowadzę wesela od dziesięciu lat, więc z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że byłem na większej liczbie imprez tego typu, niż ktokolwiek, kto na weselu się znajdzie. Może z wyjątkiem zespołu lub DJa. I tu dochodzimy do tematu, który dzisiaj poruszę. Czy można zorganizować wesele z samym wodzirejem? A może z samą orkiestrą? Czy jedno i drugie jest niezbędne? Wodzirej czy zespół? Oto jest pytanie.

Zespół, wodzirej czy DJ na wesele?

Tak naprawdę jest to pytanie z rodzaju tych tragicznych. Nikt nie wyobraża sobie wesela bez muzyki, choć prawdopodobnie zdarzają się wyjątki. Pozostaje pytanie, czy w takim razie wodzirej jest zbędny? Czy kiedy stajemy przed dylematem pt. „orkiestra czy wodzirej na wesele?” to odpowiedź jest jasna? Ktoś mógłby powiedzieć, że wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, jednak jest to prawda tylko po części. Dlaczego?

Wodzirej czy zespół – wady i zalety różnych konfiguracji rozjaśnią sytuację!

Załóżmy, że faktycznie decydujemy się jedynie na wynajęcie zespołu czy DJa. Fakt, mamy zapewnioną muzykę i… to już właściwie tyle. To wodzirej jest osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie gości przez wszystkie atrakcje i etapy wesela. To nie tylko sama organizacja zabaw i aktywizacja gości, ale w moim przypadku również obsługa świateł i w ogóle pomoc w rozplanowaniu całego wydarzenia, o czym wspominałem już wcześniej. Jednak, żeby nie było, sam wodzirej nie jest w stanie wszystkiemu podołać, choć… gdyby zaistniała taka konieczność, coś dałoby się wymyślić. 😉 Jednak nie o wymyślanie chodzi, a o profesjonalną realizację całego wydarzenia, więc wodzirej bez DJa to widok raczej niecodzienny.

Wodzirej czy zespół? Tej rozłączności właściwie nie ma

Niezależnie czy będzie to zespół, kwartet smyczkowy, orkiestra czy DJ – są oni równie ważni do funkcjonowania wesela co wodzirej. Umieszczają wesele w określonym kontekście muzycznym, co stwarza materię, w której porusza się sam wodzirej. Jeśli chodzi o mnie, to radzę zatrudniać muzyków, których wskazują wodzireje. I odwrotnie – jeśli najpierw zatrudniamy DJa czy zespół, to niech polecą wodzireja. Bardzo istotne jest zgranie obu tych elementów. Wesele jest wystarczająco stresującym wyzwaniem organizacyjnym, żeby dołożyć sobie do tego ewentualne nieporozumienia między ludźmi, którzy właściwie całkowicie odpowiadają za rozrywkową część całego wydarzenia. A jak to wygląda w praktyce?

Zespół czy DJ – wady i zalety obu rozwiązań

Dobry zespół potrafi porwać ludzi do zabawy, ale robi częste przerwy i zawsze gra tylko swoje interpretacje, a przecież lubimy to co znamy i w wersji do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dobry DJ nie potrzebuje częstych przerw i gra zawsze wersje oryginalne – do których jesteśmy przyzwyczajeni. Poza tym ma o wiele szerszy repertuar. To kilkadziesiąt do nawet kilkuset tysięcy utworów, a właściwie niemal cała biblioteka numerów, jakie możemy sobie wymarzyć kontra kilkadziesiąt czy kilkaset, które potrafi zagrać zespół. Stajemy więc raczej przed dylematem formalnym, który zasadza się na tym, jaki klimat chcemy uzyskać na weselu. Nie bez znaczenia jest również cena – dobry zespół, który zagra na żywo piosenki z szerokiego repertuaru potrzebuje 4-6 muzyków. DJ jest muzycznie samowystarczalny. Zatem dobry zespół zawsze będzie droższy od dobrego DJa.

Najlepiej gra się w zgranej drużynie

Ujmę to tak – kiedy do firmy przychodzi stażysta, mija określony czas, zanim zostanie wdrożony i zacznie działać ze starszymi pracownikami we wspólnym tempie. Wesele nie jest przestrzenią, na której wodzirej i zespół powinni się docierać. Jednocześnie im więcej imprez razem zrealizowali, tym na każdej kolejnej mogą być coraz lepsi. Doświadczenie oszczędza czas, co oznacza, że powstaje miejsce na nowe pomysły i ich implementację. Jeśli więc zastanawiamy się, co będzie najlepsze – zespół, wodzirej czy DJ na wesele? – odpowiedź jest jasna. Strona muzyczna i konferansjerska się uzupełniają. Czy można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli stoimy przed wyborem „wodzirej czy zespół”, to odpowiedź powinna brzmieć „albo to i to albo żadne”? Właściwie tak, bo wodzirej musi mieć muzykę, a choćby DJ czy lider zespołu przekonywali, że spełnią również rolę konferansjerską, to jednak robienie wszystkiego zwykle kończy się tym, że coś nie działa.

Każdy robi to, co umie robić najlepiej

Dzięki współpracy z wodzirejem, DJ czy zespół może skupić się na tym, co robią najlepiej – czyli na dobieraniu odpowiedniej muzyki, stylu i tempa do tańca. W tym czasie wodzirej może przez całe wesele czuwać zarówno nad przebiegiem imprezy, częściami stałymi itp., jak również na rozpalaniu parkietu i podtrzymywaniu odpowiedniej energii wśród biesiadników. Wodzirej obserwuje gości, dobiera odpowiednie zabawy i moment ich poprowadzenia tak, by cały czas pobudzać ludzi do wspólnej zabawy, „nakręcać” towarzystwo. We współpracy wodzireja z DJem czy zespołem osiąga się też najwyższą jakość zabaw czy elementów stałych wesela, takich jak polonez czy zabawy taneczne lub oczepinowe, ponieważ DJ czy zespół puszcza odpowiedni podkład muzyczny a wodzirej w tym czasie bawi gości na parkiecie. Wszystko jest zgrane i nie ma potrzeby biegania między konsolą a parkietem jak w przypadku jednoosobowej obsługi.

Naciśnij by zagłosować:
Dziękujemy!

Pozostaw komentarz